23948sdkhjf

Pon-dager i Mysen:: Store og små på Laugslet

Pon fristet eksisterende og nye Østfold-kunder med demodager i sandtaket utenfor Mysen.

Som følge av høstens roligere dager tok John Tilley, innehaver av Tilley Consulting seg en tur til Pons demodager på Laugslet sandtak i Mysen i midt i oktober.

Hans Sarpsborg-baserte firma driver blant annet med drenering, steinlegging og støttemurer. Etter en travel sommer hadde han nå tid til å ta med seg sine ansatte Robert Erlandson og Alex Halvorsen hit til Mysen for å teste maskiner og hente inn tilbud. Til hans bruk er det en femtonner som egner seg best, interessen var dermed rettet mot den nye Cat 305.5E.

Det var selvsagt en del større redskap på plass og da kan det være greit å teste litt forskjellig. John Tilley forteller til AnleggsMagasinet at til nå har leid maskiner, men at det nå er på tide å få egen, ikke minst på grunn av utgiftene.

Instruerer

Han var en av de kundene som besøkte Pon-folket disse dagene. Instruktør hos Pon, Egil Braathen, tok i mot han og flere andre for å vise funksjoner og løsninger på de nye maskinene. Han er ansatt som test- og demofører og har selv bakgrunn som maskinfører. Problemstilingen er at kundene som skal teste maskiner som regel er svært dyktige og erfarne førere.

Hvordan man da skal gi tips om hvordan kjøre enda bedre, uten å tråkke noen på tærne er litt av kunsten.

- Som regel er det jo små filleting man ikke tenker på, men likevel ting som, for eksempel, kan senke dieselforbruket merkbart, forklarer han.

Et lite dytt

Det er snakk om et lite dytt i riktig retning som ofte skal til. I tillegg bruker han mye tid på å kurse kunder i forbindelse med overleveringer av nye maskiner. Å prate om virkemåte og utnyttelse av maskinen er ikke bare smart, det er jo et krav om opplæring på nye maskiner i henhold til helse, miljø og sikkerhet.

Fokuset på vedlikehold er også viktig, som eksempel å drenere tanken som nye maskiner er tilrettelagt for. Dette er særlig viktig her oppe i nord med store temperatursvingninger og stadig forekomst av kondens i tanken.

Støv på hjernen

Få anleggsfolk har støv på hjernen, men alt for mange står i fare for å ha støv på tanken, noe nye maskiner liker dårlig. Mange mobile dieseltanker mangler filter og er utsatt for urenheter. Tanker man opp 700 liter fra denne tanken, erstatter tanken dieselen med 700 liter luft, anleggsluft som kan være full av støvpartikler.

- Motorer i dag er blitt mer følsomme for fremmedpartikler, derfor er fokus på renhet ved tanking viktig, forklarer han.

Oppsøkende

Salgsingeniør John Vidar Bakken har vært hos Pon i snart to år og har ansvar for kompaktmaskiner i Østfold. I tillegg til å ha drevet som selvstendig entreprenør i Sarpsborg i seks år, har han vært salgssjef for Bilbutikk1 i Sarpsborg, Toyota i Moss og Båtbutikk1 på Hvaler. Den allsidige Skjeberg-mannen kan være fornøyd med økte markedsandeler for Pon i kompaktmarkedet.

Dette bekrefter også salgsingeniør Ivar Holth som har vært hos Pon siden 1986. Han er fortsatt fornøyd med dette året og forteller om 35 til 50 ordre i måneden. De siste fem årene har de også tatt andeler i Østfold. Pon har fått mange nye småkunder, altså firmaer som har en til to maskiner. Han mener den nye E-serien og justering av prisene har bidratt til å bli mer interessante for slike kunder.

- Vi driver med såkalt blitzvirksomhet hvor vi oppsøker kundene der de er i økende grad. Målet er å få ut info til store og små, forklare han.

Økt kompaktfokus

Deres økte fokus på mindre maskiner har båret frukter forklarer han og nevner små hjullastere som 907H. Pon solgte 66 slike i fjor, et marked Cat ikke har vært representert i noen særlig grad tidligere.

Han understreker at servicen er helt avgjørende for det kaller salg nummer to, at kunden kommer tilbake og kjøper sin neste maskin nettopp hos Pon. I den forbindelse nevnes det også at Pon er på jakt etter flere mekanikere for å styrke servicesiden. En økning på servicedelen kommer naturlig og er helt avgjørende for å støtte økt markedsvekst.

10 over målet

Gode andeler kan også markedssjef i Cat Financial, Thomas Veitsle skrive under på. Han har jobbet med å finansiere maskinkjøp i Pon-systemet siden januar i år. Han og syv andre i Nordea jobber nå med dette.

Selv om han kunne tenke seg å stå for all finansieringen av maskinkjøpene i Pon, har de grunn til å være fornøyd allerede det første året.

- Foreløpig i år har vi klart en andel på 40 prosent av Pon-salget, noe som er 10 prosent over målet, forklarer Veitsle.

Kommenter artikkelen
Anbefalte artikler

Nyhetsbrev

Send til en kollega

0.995