Tegnet og styrte byggingen selv

Det nye bygget gjør faktisk et skikkelig inntrykk og er topp moderne med jordvarme og energisparingstiltak både her og der.
Matchende fargerAt hele bygget er utført i fargene til både maskinene og logoen til firmaet, er liksom bare prikken over i-en.
Øker kraftigDe siste årene har veksten vært stor, 45 prosent hvert år i tre år.
Det gjør noe med kapasiteten og plassbehovet. Inneværende år ligger det allerede an til en 50 prosents vekts, men neste år regner Lars og Erik Sørby med at det skal roe seg ned til 20 prosents vekst.
Samtidig med ny adresse, ansetter de tre nye medarbeidere.
De to brødrene ser på hverandre og undrer seg over hvordan de klarte å holde hus i de forrige lokalene så lenge.
Rom for ekspansjonBygget er på 1200 kvadratmeter og tomta er på 11 mål, noe som gir mulighet for ytterligere utvidelse, et kaldtlager og oppstillingsplass kan komme etterhvert.
Mye aktivitetOptimismen er tilstede og det forespeiles en befolkningsvekst her i indre Østfold. Dette i tillegg til eksisterende prosjekter som jernbaneutbygging, ny E18, nytt sentralsykehus utenfor Sarpsborg og en god del private kunder.
- Der er vi nok litt spesielle, i det at vi er ganske gode på å leie ut til private kunder, forklarer de.
Byggmesterne
Sørby Utleie As leier ut lifter og maskiner hovedsakelig i Østfold, Akershus og Oslo. De to byggmester-brødrene startet firmaet 4 Tommer i 2005 og skulle drive entreprenørvirksomhet. I 2007investerte de i deres første lift til eget bruk. Ideen var da å leie den ut når den ikke var i bruk. I fire år snekret de samtidig som de leide ut og i 2010 bestemte de seg for å satse fullt på utleie med etablering av firmaet Sørby Utleie i 2012. I dag har de 10 ansatte som styrer med 250 maskiner, fordelt på lifter opp til 30 meter, trucker, vibroplater, minigravere, Bergmann-dumpere og gravemaskiner opp til 15 tonn.